IZVEDLI SMO ŠTEVILNE AKCIJE IN DOGODKE
Naša prizadevanja za brezplačno osnovno šolo smo aktivno udejanjali na terenu. Organizirali smo dve tiskovni konferenci, štiri večere resničnih zgodb, intervencije v prostor, primerjali dobre prakse iz tujine in nenazadnje sodelovali na sejah Državnega zbora, pristojnega odbora, in Državnega sveta.
Intervencija ob dnevu državnosti o pomenu socialne države
25. junij 2023
V mesecu juniju smo z dvema intervencijama na Slovenski in Cankarjevi cesti poslance in poslanke opozorili na revščino v šolah in na pomen sprejetja amandmaja Zakona o šolski prehrani, ki bi učencem iz ekonomsko najšibkejših družin omogočil brezplačni topel obrok v šoli.
Srečanje z ravnateljico Leo Colner
28. junij 2023
Konec junija nas je obiskala Lea Colner, ravnateljica osnovne šole na švedskem. Z Leo smo se primerjali švedski in slovenski šolski sistem in se v sproščenem vzdušju ob prigrizkih in soku pogovarjali o načinih, kako bi lahko po vzoru švedskih osnovnih šol tudi slovenske postale brezplačne.
Na sliki (iz leve proti desni): Lea Colner, Jaka Klun, Mojca Kovač Šebart, Mark J. Užmah, Andreja Hočevar, Alenka Kreč Bricelj
Večeri resničnih zgodb o finančih stiskah v osnovni šoli
Izvedli smo kar štiri Večere resničnih zgodb o finančnih stiskah v osnovni šoli. Na njih so v podporo brezplačni javni osnovni šoli spregovorile osnovnošolske učiteljice, svetovalne delavke, predstavniki humanitarnih organizacij, raziskovalci in visokošolski predavatelji. Večere resničnih zgodb smo izvedli:
v Ljubljani, 27. 11. 2023
v Mariboru , 1. 2. 2024
v Kopru, 28. 2. 2024
v Kranju, 18. 4. 2024
Nekaj izjav govorcev se nam je še posebej vtisnilo v spomin:
Ajda Erjavec, nekdanja svetovalna delavka in trenutna predsednica sekcije za vzgojo v skupnosti pri socialni zbornici Slovenije: “Na splošno bi lahko rekla, da je sram glavni razlog, zakaj se problemi revščine ne rešujejo učinkovito. Ljudje, ki imajo težave, se ne želijo izpostavljati, ker čutijo sram, krivdo. Sploh v teh neoliberalnih časih, ko posameznika krivimo za “njegove” probleme.”
Uroš Brezovšek iz Zveze prijateljev mladine Slovenija je spregovoril o nekaj primerih, s katerimi se srečujejo na terenu: “Petina položnic, ki jih plačujemo staršem, so položnice, povezane s stroški osnovne šole. Šolski skladi stiske blažijo, ampak tistim najrevnejšim tudi šolski skladi ne morejo pomagati. Tu bi morala država področje urediti sistemsko. In če bi bili socialna država, ne bi rabili humanitarnih organizacij.”
Tiskovne konference
6. in 26. junij 2023
Izvedli smo tudi dve tiskovni konferenci na Trgu republike kjer so Anita Ogulin iz ZPM Moste-Polje, Gregor Pečan, nekdanji predsednik društva ravnateljev, Goran Makar iz društvo Celiac, Uroš Brezovšek iz ZPMS in drugi spregovorili o pomenu brezplačnih kosil v osnovni šoli.
Predstavitev zakona in amandmajev v Državnem zboru in Državnem svetu
Naš zakon, ki bi vsem osnovnošolcem omogočil brezplačna kosila v osnovnih šolah smo zagovarjali tudi:
- na javni razpravi o brezplačnih šolskih kosilih, 9. maja 2023.
- na seji Državnega sveta 21. junija 2023.
- na seji Odbora za izobraževanje, znanost in mladino, 27. junija 2023
- na seji Državnega zbora 28. junija 2023
Predstavitev projekta Za brezplačno javno šolo na literarnem festivalu angažiranega pisanja ITN
29. september 2023
Sedmi festival angažiranega pisanja ITN. smo otvorili z okroglo mizo o javni osnovni šoli kot temeljnemu mehanizmu solidarnosti. Govorili so Damijan Štefanc, Andreja Hočevar, Nina Zidar Klemenčič in Jaka Klun.
Damijan Štefanc, Oddelek za pedagogiko in andragogiko FF UL: “Če kot družba resno mislimo, da je izobraževanje temeljna pravica otroka in naša vrednota, si moramo zastaviti načelno vprašanje, če je legitimno, da se del šolske dejavnosti, del obveznih učnih vsebin izvaja samoplačniško. S tem namreč v izobraževanje uvajamo tržno logiko, ki ne le vzpostavlja razliko med učenci, ampak na sistemski ravni ustvarja homogeno strukturo učencev v posamezni osnovni šoli.”